PIKTORFESTÉK - TAPÉTÁZÁSI TRÜKKÖK KEZDŐKNEK ÉS HALADÓKNAK

 

A tapétázástól elsőre sokan megijednek. Valóban bonyolultnak tűnhet, így legszívesebben az ember szakemberre bízná. Azonban amint megismeri a trükköket és a metodikát, már korántsem lesz annyira ijesztő.

Cikkünk segítségével bemutatjuk, hogyan távolíthatja el szakszerűen a tapétát és miképp ragaszthatja fel az újat a falra és a mennyezetre.

 

 

Az első lépés: a régi tapéta eltávolítása

 

Ahhoz, hogy az új tapétát szakszerűen és problémamentesen fel tudja ragasztani a falra, a régi tapétát el kell távolítani.

Először is egyszerű és gyors mozdulatokkal tépje le a régi tapétát a falról. A tapéta maradvány eltávolításához ideális lehet akár egy vödör forró víz is, azonban ez sok esetben kevésnek bizonyulhat. Ilyenkor ajánljuk a speciális, tapétaleoldó folyadékok használatát, ezekkel ugyanis nem csupán gyorsan, de hatékonyan eltüntetheti a régi tapétát.

Mielőtt az oldószert használná a falon, a tapéta vízzáró rétegét minden esetben csiszolja le durvább - akár P-80-as csiszolópapírral vagy un. szöges hengerrel roncsoljuk a felületet, hogy a tapéta oldó bejusson a régi tapétaragasztóig, hogy a funkcióját be tudja tölteni.  . Ezután a tapétaoldót keverje el vízzel: 1 liter vízhez körülbelül negyed kupaknyi oldószer szükséges. Ezután ecsettel egyszerűen vigye fel a felületre, majd hagyja, hogy megszívja magát. Erre általában 20 perc is elegendő. Ezt követően egyszerűen kézzel - vagy spaklival - távolítsa el a maradványt.

 

 

A második lépés: szükséges az alapozás

 

Az alapozást semmiképp sem érdemes kihagyni, hiszen ennek segítségével a fal nem szívja el a ragasztót a tapétától és egyenletes tapadást biztosít. Ehhez a lépéshez az egyszerűen használható tapéta ragasztó is ideális megoldás, amelyhez a megadott arányok alapján (a fal felületétől függően) vizet kell keverni, majd várni két percet. Utána egy ecset vagy henger segítségével egyszerűen fel is viheti a falra.

Amire az alapozás után érdemes odafigyelni, hogy legalább egy órát hagyja száradni a tapétázandó felületet. A száradáshoz szükséges idő a páratartalomtól, illetve a felülettől függően változhat.

Harmadik lépés: a tapéta ragasztása

 

Mindig nézzük meg a tapétán a ragasztásra, illesztésre vonatkozó felhasználási tájékoztatót. Papír és papírhátoldalú tapétáknál a tapéta hátoldalát kell a ragasztóval bekenni.  A tapétát fektesse le mintával lefelé, majd a bekevert ragasztót egy hengerrel vagy ecsettel vigye fel rá. Érdemes középről a szélek felé haladni, ugyanakkor ügyeljen arra, hogy ne vigyen fel több ragasztót, mint amennyit az adott tapéta képes felszívni, ellenkező esetben elázik a papír.A bekent tapéta csíkokat pihentetni kell, hogy a papír felület megduzzadjon, ha ez elmarad, akkor a falon fog megduzzadni és száradás után hólyagos marad a tapéta!

Ezután a tapétát a sarkoknál kezdje felrakni úgy, hogy legalább két centit átlógjon a másik falra is. Ezután a mintákra ügyelve jöhet szépen sorban egymás után a többi csík - akár átfedéssel is. 

Tipp 1: Amennyiben először tapétázik egyszerűbb, ha sima fűrészporos vagy flíztapétát választ. Így nem kell odafigyelnie az illesztésekre.

Amint a csík felkerült a falra, egy kefe segítségével dolgozza el egyenletesen a felületen. Határozott, de óvatos mozdulatokra van szükség, hogy az esetlegesen beszorult levegőt is ki tudja szorítani az anyag alól.

Tipp 2: A kifolyt ragasztót enyhén nedves szivaccsal érdemes azonnal letörölni, így elkerülheti a száraz ragasztófoltokat.

Miután végzett, a fölösleges tapétát egy snitzer segítségével távolítsa el a mennyezetnél, illetve a padlónál.

 

A mennyezet tapétázása

 

A mennyezet tapétázása ugyan kicsit bonyolultabb, de nem nagy ördöngösség. Mindenekelőtt fontos, hogy két ember végezze a munkát. A függőleges falakhoz hasonlóan végezzen felületkezelést ragasztóval, majd hagyja pihenni pár órát (a száradási időtartam a helyiség páratalmától és a felülettől függ). Ezt követően a legcélszerűbb, ha csapózsinór segítségével határozza meg a tapéta helyes irányát.

Ezt követően a tapétacsíkot ugyanúgy mintával lefelé fordítsa le, majd kenje be ragasztóval. Ezután fogják meg a sarkokat és óvatosan kezdjék el a tapétázást, lehetőleg szintén a fal sarkánál. Közben ügyeljenek a csapózsinór által megadott irányra. Lehetőleg minél hamarabb dolgozzák el a tapétát a mennyezeten egy kefe vagy henger segítségével ügyelve arra, hogy ne csússzon el.

Ezután sorban haladva jöhet a többi csík, majd a felesleget ismét távolítsa el egy szike segítségével.

Előfordulhat, hogy az első tapétázás alkalmával nem megy minden zökkenőmentesen, azonban ne adja fel, hiszen rengeteg pénzt megspórolhat, ráadásul elbüszkélkedhet vele a családjának, barátainak!