Egy festő szemszögéből a régebbi lakóházak esetén az egyik leggyakoribb probléma a falakról lepergő falfesték. Azonban kisebb arányban ugyan az újonnan festett falak esetében is előfordulhat, hogy leesik a friss festék.
Ilyenkor a pergést általában két dolog okozhatja:
Az egyik - és kisebb probléma - az, ha nem használtunk mélyalapozót. Azonban az is előfordulhat, hogy nem javítottuk a fal hibáit megfelelően vagy poros felületre vittük fel a festéket.
A másik ok, ha vizes a fal. Ilyenkor ugyanis nem szellőzik rendesen, emiatt pedig nem csupán újbóli festés, de vízszigetelés is szükséges.
Érthető okokból mi leginkább az első esetre koncentrálunk, a vízszigeteléshez ugyanis szakember segítségét kell igénybe venni.
Nézzük tehát a lepergő falfesték kezelésének lépéseit!
Először is - mint minden porral és kosszal járó munka előtt - takarja le a bútorokat és a padlót fóliával.
Ezt követően az előző festékréteget lazítsa fel meleg, de ne tűzforró vízzel. Ehhez nem kell semmilyen speciális szerszám, elég csupán egy sima szivacshenger. Sokan kihagyják ezt a műveletet, pedig érdemes rászánni az időt, hiszen ezután már sokkal könnyebben el lehet távolítani a régebbi festékrétegeket.
Miután végzett a fellazítással, várjon néhány percet, hogy a fal kellően magába szívja a nedvességet, majd spaklival kezdje el módszeresen lekaparni a rétegeket.
A gletteléshez szükséges nagyszilárdságú, beltéri glettelő anyag,
amely kiválóan kijavítja a kisebb repedéseket, hézagokat is. Amennyiben a falfelület porózus lenne, úgy glettelés előtt érdemes diszperziós mélyalapozóval alapozni.
Ezután egy keverőedényben keverje el a port az előírt mennyiségű vízzel (ez általában 6 dl víz / 1 kg anyagot jelent). A lényeg, hogy végeredményben egy tejfölszerű, egyenletes, csomómentes, pasztaszerű masszát kapjon. Mielőtt felvinné a felületre, várjon öt percet, majd keverje újra.
FONTOS: Mindig a porkeveréket adagoljuk a vízbe!
Ezt követően a spakli segítségével vigyen fel némi glettanyagot a simítóra és a kenje fel a falra, maximum 3 – 10 mm vastagságban.
Miután felvitte a felületre és kitöltötte a hézagokat, hagyja megszáradni a glettanyagot. A száradási idő sok mindentől függ (hőmérséklet és páratartalom), ugyanakkor elmondható, hogy átlagosan 4-8 óra alatt megszáradnak a felületek.
A száradás után egy alapos csiszolást kell végrehajtani. Ehhez egy finomabb, P-100-as vagy P-120-as szemcsézetű csiszolót érdemes használni. Miután végzett a csiszolással egy száraz kefével vagy ecsettel alaposan portalanítsa a felületet, ellenkező esetben a frissen felvitt festék ismét lepattogzásnak indulhat.
A teljes száradás 24 órát vesz igénybe, ezután mélyalapozóval alapozzuk le a felületet és kezdhetjük a festést.
Bár elsőre nem hangzik túl egyszerűnek, azonban érdemes vele próbálkozni. Reméljük, hogy cikkünkkel segítséget nyújthattunk Önnek.