PIKTORFESTÉK - KERÍTÉSFESTÉS LÉPÉSRŐL LÉPÉSRE

   

 

Kerítésfestés lépésről lépésre

Nincs is szebb dísze a kertünknek, mint egy szép fa kerítés, azonban figyelnünk kell annak karbantartására is. Egy jó festék kiválasztásával, akár évekre megoldhatjuk ezt a problémát, és hosszú ideig ápolt lesz kerítésünk.

                                  

 Ahhoz, hogy tartós eredményt érjünk el, fontos, hogy betartsunk pár lépést ennek érdekében. Ezeket gyűjtöttük most össze, hogy ne okozzon fejtörést a kerítés festése!

 Első lépés: a csiszolás

 A kerítés festésekor fontos előkészületi lépés, hiszen a korábbi festékek felpereghetnek, ami csökkenti az új festékréteg tapadását. A csiszoláshoz használhatunk csiszológépet, de ennek hiányában csiszolópapír és drótkefe segítségével is tökéletes eredményt érhetünk el.

 Ez a folyamat akkor ér véget, ha kezünkkel végig simítva sima, szálkamentes felületet kapunk. A csiszoláshoz használjunk védőmaszkot, a leváló port ne lélegezzük be. Ha kész vagyunk, seprű segítségével tisztítsuk meg a felületet a rajta lévő portól.

 Második lépés: Alapozó réteg felvitele

 A csiszolást követően, az alapozó festékréteg következik, ami nagyban növeli munkánk eredményességét, és megvédi a fát a rovarok támadásaitól, illetve a gombák és a penész elterjedésétől. A favédő alapozók közül több típusból választhatunk, azonban fontos, hogy csak  száraz felületre vigyük fel, így ha esős az idő vagy nagy hőség van, várjunk vele amíg kitisztul az idő.

 Milyen festéket válasszunk?

Ha a korábbi fázisokkal kész vagyunk, jöhet a munka izgalmasabb része, és elkezdhetjük a festést. A kerítés festéséhez választhatunk vékony- vagy vastaglazúrt is, ezért érdemes tisztában lenni a kettő közti különbséggel.

A vékonylazúr beszívódik a fába, és csak egy finom vékony réteget képez a fa felületén, így annak erezete jól látható marad. Ha természetes hatást szeretnénk elérni, ideális választás lehet, azonban vegyük figyelembe, hogy 2-3 év múlva meg kell majd ismételnünk a kerítés festését. Elsősorban az úgynevezett mérattartó faszerkezetekre (például az akác) ajánlott.

A vastaglazúr a nevéből adódóan is vastagabb festék réteget képez a fán, lakkszerű réteg képződik így annak erezete kevésbé látható. Azonban ugyanebből az okból kifolyólag erősebb és tartósabb Ez a fajta lazúr addig biztosít védelmet, amíg a filmréteg sértetlen és összefüggő.

Ezt követően már nincs más dolgunk, mint festeni, festeni, festeni!


Tipp: Érdemes azonban figyelni arra, hogy az első réteg felvitele után, végezzünk finom csiszolást a felületeken, mert előfordulhat, hogy itt ott még szálkás maradt. A megfelelő védelem érdekében 1 réteg alapozó és 2 réteg lazúr ajánlott!