Mit kell tudni, a csemperagasztókon feltüntetett jelölésekről?
Jelölések kötőanyagok szerint: C cement alapú ragasztó
D diszperziós ragasztó
R műgyanta alapú ragasztó
Jelölés bedolgozhatósági tulajdonságok szerint:
T = megcsúszásra nem hajlamos (oldalfalra is használható)
E= meghosszabbított nyitott idő (késöbb képzödő felületi hártya a ragasztó felületén)
F= gyorsan kötő (kb.:3 óra után járható)
A cement tartalmú anyagokat / C / tapadási képességük alapján sorolják be. C1 és C2 osztályba.
Nézzünk egy példát: jelölés :
A C2: a tapadó szilárdsága legalább 1N/mm2 (kb.:100 to felszakító erőt feltételez m2-ként), de minőségibb terméknél lehet ennek az értéknek a többszöröse is.
T betű a lecsúszás mentességre utal, tehát felülről lefelé is ragaszthatunk vele, azaz oldalfalra is alkalmas.(max.0,5mm elmozdulás)
E betű arra utal, hogy a ragasztó hosszú nyitott idejű, tehát a ragasztó felkenése után, még 20 pereccel később belehelyezett lap is, végszilárdság elérése után minimum 0,5 N/ mm2 tapadással rendelkezik. (A végszilárdság 28 nap.)
Az Ilyen jelzéssel ellátott ragasztó, alkalmas beltérre és padlófűtéshez egyaránt, kültéri használatra normál hőterhelés mellet, részben rugalmas és flexibilizált.
Nagy hőterhelésnél (pl.: déli fekvés, sötét burkolat, stb... ) S1 vagy S2 kiegészítő jelzésű (alakítható vagy Jól alakítható) ragasztót használjunk.
A fugázás után gyakran bosszankodunk a csemperagasztó és a fuga anyag maradványinak maradéktalan feltakarításával. Nehéz dolog nyom nélkül eltávolítani az oda száradt ragasztót és fugát a burkolólapról. Erre kínál jó megoldást a Cementfátyol eltávolító. Vigyázat ez a termék egy koncentrátum, a szennyeződés mértékétől függően 1:5 vagy 1:10 aranyban kell hígítani vízzel. A használata egyszerű és biztonságos, ha betartjuk a gyártói utasításokat. Hígítsuk vízzel először 1: 10 arányban, ( ha nem elég, akkor még 1: 5 arányban újra próbálhatjuk) vigyük fel a tisztítandó felületre ( ne hagyjuk megszáradni a felületen), majd rövid ideig hagyjuk hatni, ( sajnos a fugát is megmarhatja, ha sokáig hagyjuk hatni) ezután erős szőrű kefével súroljuk meg és végül bő vízzel mossunk fel. Elterjedt a sósav használata is, de ennek megvan az a veszélye és hátránya, hogy sokkal agresszívabb, vízzel érintkezve egészségre ártalmas gázok szabadulnak fel, ha nem hígítjuk megfelelően, akkor károsíthatja a burkoló lapot is.
Tudta – e : hogy helyesen úgy keverjük be a csemperagasztót, ha a port adagoljuk a keverővízhez?